Odborné dotazy

Milí členové, instruktoři, rodiče a příznivci dětského plavání. V současné době se z Vašich řad často objevují dotazy na téma saunování dětí. Poskytujeme Vám zde informace, které jsme na toto téma zatím zjistili. Jelikož jsme oslovili více stran, budeme názory na saunování dětí po plavecké výuce průběžně doplňovat. Doufáme, že poslouží nejen nám instruktorům a plaveckým školám, ale také rodičům, kteří své děti již saunují, nebo se saunovat chystají. Rozhodnutí využívat saunu se svými dětmi je vždy na rozhodnutí rodiče! Upozorňujeme, že dané téze MUDr. Antonína Mikoláška se týkají pouze sauny finského typu.

Odkaz na dokument MUDr. Mikolášek - téze pro saunování

Dále přikládáme odkaz na stanovisko České pediatrické společnosti http://files.pediatrics.webnode.cz/200000020-7f3f18037e/stanovisko-k-sau...

Vážení kolegové, příznivci kojeneckého plavání, vzhledem k informacím, které se během tohoto týdne objevily ve sdělovacích prostředcích a tisku, a nařčení Aliance kojeneckého plavání z nekorektního jednání týkajícího se hodnocení tzv. "létání miminek", chystá předsednictvo Aliance vyjádření k tomuto tématu. Na těchto stránkách jej naleznete do 14. 2. 2010.

VIDEO naleznete ZDE

zdroj:www.idnes.cz

Co jsme se naučili od Létajícího Racka

Historie plaveckého sportu ve Spojených státech amerických Když Létající Racek překonal Tobaka (rozuměj jména Indiánů) v závodě na 130 stop s časem 30 sekund, Londýňané byli ohromeni.
Psal se rok 1844 a v Anglii patřilo plavání mezi velice populární sporty, v němž preferovaným plaveckým způsobem byly „prsa“. Byli tudíž velice šokováni technikou, kterou jim duo severoamerických Indiánů na exhibici pořádané Anglickou plaveckou společností předvedlo.

Číst celý článek >>

Kde se vzalo plavání?

Voda je základní stavební jednotkou naší planety. Celkem zujímá sedmdesát
jedna procent z celkového povrchu Země. Dříve prý bývala zatopená
celá naše planeta a není tedy divu, že plavání je naprosto přirozeným
pohybem, a to pro řadu živočichů.

Číst celý článek >>

Jak se stavíte k technice tzv. "baby létání"?

Aliance dětského plavání se distancuje od provádění techniky „baby létání“.

Aliance dětského plavání ve svých stanovách, v preambuli uvádí  : „  Aliance je apolitickám sdružením, které rozvíjí, pěstuje a šíří poznatky z teorie i praxe pohybových aktivit kojenců a malých dětí. Aliance je otevřenou organizací pro všechny občany ČR, kteří chtějí napomoci rozvoji těchto aktivit a chtějí prezentovat poznatky v této oblasti, které odpovídají fyziologickému rozvoji dětskému organismu.“

Po opakovaných diskusích na téma „ baby létání“, Aliance neshledala na této technice žádné aspekty, jež by pozitivně usměrňovaly, rozvíjely a napomáhaly dětskému organismu jeho dalšímu fyziologickému vývoji. Naopak jsme byli opakovaně upozorňováni odborníky na traumatizaci pohybového aparátu během provádění této techniky. „ Baby létání“  opakovaně uvádí dítě do zcela nestabilních a pro dítě nepřirozených pozic, které rozhodně odporují správné, šetrné a adekvátní manipulaci s dítětem. Během takového zacházení se posturální aparát dítěte dostává do stavu, ve kterém organismus reaguje „vypnutím“ , apatií kontrolních proprioceptorů. Dítě je pasivně  a opakovaně uváděno do pozic, které by za normálních podmínek nikdy nezaujalo. Extrémní pohyby, zcela neadekvátní pro dětský organismus, mají za příčinu mikrotraumatizaci posturálního aparátu. Empiricky je dáno, že opakovaná mikrotraumata vedou k trvalému poškození tkání. Pokud se tedy díváme na tuto techniku prezentovanou jako „ baby létání“ nebo „ dětská joga“ z  fyziologického pohledu, nemůžeme ji tolerovat, ale kategoricky odmítnout.

Aliance si klade za cíl harmonický rozvoj dítěte a tato technika je v přímém rozporu s těmito ideami. Zatím nejsou oficiální zprávy o následcích provádění takových praktik na dítěti, ale anatomie a poznatky z fyziologie jsou zcela nekompromisní.

Za Alianci dětského plavání
Mgr. Petra Obytová
ve spolupráci s PhDr. Terezou Novákovou, PhD.
a za jednoznačné podpory členské základny Aliance dětského plavání

Dne 14.1.2010   

Odkaz na pořad ČT1 168hodin, vysílaný 7. 2. 2010 týkající se této problematiky

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/210411058250207-168-hodin/ ,

Přednáška MUDr. Kaufmana - resuscitace dětí

Zástava dýchání bývá u dětí, na rozdíl od dospělých, nejčastějším důvodem k neodkladné resuscitaci.
Nástup puberty, která je fyziologickým koncem dětství, je nejlogičtějším horním věkovým mezníkem pro používání dětských postupů. Pokud je záchrance přesvědčen že postižený je dítě, měl by používat postupy určené pro děti.
Mnoho dětí není resuscitováno, protože se zachránci bojí, že dítě poškodí, obávají se odlišných postupů, doporučených pro děti. Tato obava je bezdůvodná.

Číst celý článek >>

Jaká jsou pravidla první pomoci pro děti?

Nabízíme Vám  velice vhodné zpracování postupů podle Guidelines 2005 ve stručné filmové podobě na základě grantu Masarykovy univerzity v Brně, zpracované Bc. Barborou Zuchovou, spolupracovicí Balic.

  
http://is.muni.cz/do/1499/el/estud/fsps/ps07/1pomoc/texty/index.html

Které organizace v naší republice pořádají rekvalifikační kurzy instruktora kojeneckého a batolecího plavání ?

Ze zdrojů www.msmt.cz, za pomoci Mgr. Trnky jsme utvořili následující seznam organizací, které jsou aktivně akreditováni a mohou poskytovat rekvalifikační program Instruktora kojeneckého a batolecího "plavání ". Organizace jsou řazené podle data platnosti trvání akreditace :

Instruktor kojeneckého a batolecího "plavání" k 1. 11. 2009

BC Kenny, Třinec, do roku 2012 - Aliance doporučuje

Balic, Praha, do 11.6.2012 - Aliance doporučuje
Studio Motýlek, Praha, do 3.6.2012 - Aliance doporučuje
Angelika Nováková Svět dětí, Nové Město nad Metují, do 21.4.2012 - Aliance doporučuje
Matuška, Náchod, do 28.5.2011 - Aliance nemá informace
BC Juklík, Praha, do 19.3.2011 - Aliance doporučuje
Gympo, Praha, do 15.1.2011 - Aliance nemá informace
Baby club Plaváček, Žďár nad Sázavou, do 3.9.2010- Aliance nedoporučuje
Mgr. Aleš Hron, Plavecká Škola Most, do 7.3.2010 - Aliance nemá informac 

Časté dotazy

Jak je to s výrobou optických skel?

Vážení odběratelé,

 

na základě množících se dotazů Vám zasíláme podrobné  info ohledně výroby optických skel na zakázku. V příloze naleznete 4 možné výrobní varianty optických skel, která vyrábíme do brýlí LOOK,  TEKNIKA firmy Technisub a BANDIT ( dříve ABYSS ) firmy OMER. Rovněž zde naleznete VC a dop.MC. Marže je 30%. Cenu za montáž naleznete v textu níže. Vzhledem k náročnosti výroby a praxi je výroba omezena pouze na tyto 3 nejprodávanější modely. Do jiných modelů není výroba možná.
Podmínky, info:

  • Skla se vyrábějí pouze na základě předpisu očního lékaře, pouze v nezbytném případě dle předpisu očního optika, ale zde nese zodpovědnost za výrobu sám zákazník nebo odběratel. Vždy konzultujte se zákazníkem jaká skla s jakou korekci potřebuje.  Ne vždy chce zákazník přesně to, co předepíše oční doktor.
  • Vzhledem k náročnosti výroby doporučujeme vždy při objednávce konzultaci s naší firmou jelikož lze skla mnohdy nahradit za originální, vyráběná firmou Technisub a Omer, která jsou i levnější a která máme kompletně skladem i do dalších modelů. Neplatí pro brýle TEKNIKA, zde originální skla neexistují. Rovněž není nijak jednoduché vysvětlit celou  problematiku korekce a  výroby optických skel pouze v mailu.
  • Doporučujeme vzhledem k zakázkové výrobě vybrat od zákazníka zálohu v plné výši.
  • Při objednávce nemusíte brýle zasílat k nám, obdržíte vždy originální skla, která pouze zaměníte za původní. Pouze pokud budete chtít optická skla vsadit do brýlí, musíte nám je zaslat.
  • Termín zhotovení je cca 2-3 týdny, nenechávejte však objednávku výroby na poslední chvíli, již několikrát se stalo, že se tento termín nestihl.
  • U  brýlí LOOK je vsazení do brýlí jednoduché a zvládne ho každý, jen trochu zručný potápěč.
  • U brýlí TEKNIKA není již vsazení  tak jednoduché a doporučujeme ho nechat provést naší firmou za pevnou cenu 208Kč bez DPH ( 250Kč s DPH ). Jen tak jsme schopni garantovat těsnost brýlí.
  • U brýlí BANDIT ( Abyss ) je vsazení také složitější a navíc je rámeček brýlí vyroben z měkkého materiálu, což má za následek lehké viditelné otřepy po vsazení, je třeba na tuto skutečnost upozornit zákazníka předem ! Doporučujeme montáž nechat provést naší firmou za pevnou cenu 208Kč bez DPH ( 250Kč s DPH ). Jen tak jsme schopni garantovat těsnost brýlí.

Objednávkou se odběratel zavazuje zakázku po vyhotovení převzít a uhradit v plné výši.
Na vzorky vyhotovení se můžete podívat : http://www.delphinsub.cz/zakazkova-vyroba/
Stovky spokojených zákazníků jsou garantem kvality ! V případě dotazů nás kontaktujte.

S pozdravem
Pavel Tkačík
DELPHIN SUB CZ s.r.o.
U Kapličky 2550
47001 Česká Lípa
Tel.487 834 370
Fax.487 834 371
Mobil 602 330 557
www.delphinsub.cz
E-shop: www.delphinsub.cz/shop
E-mail: tkacik@delphinsub.cz
Otev.doba : Po-Pa 8.00-16.30 hod.

Mohu zakoupit předepsané dioptrické zorníky pro masky/brýle Aqua Sphere?

Ano, prodává se produkt firmy 3M, který je dostupný přes mnoho našich prodejců nabízejících dioptrická skla. Optické 3M Press-On přilnou na vnitřní stranu zorníku.

Jaké masky a brýle jsou nejlepší na malý obličej?

Seal XP Teens, Seal Kid nebo brýle Kaiman Junior jsou nejlepší volbou pro děti a dospělé s menším obličejem.

Jaký je nejlepší způsob nasazení masek a brýlí na můj obličej?

Nejdříve doporučujeme vyzkoušet VŠECHNY naše produkty, aby jste našel/la brýle, které sedí na Váš obličej nejlépe, jelikož každé z našich brýlí doléhají rozdílně. Většina balení v obchodech Vám umožní vyjmout brýle/masku pro otestování dolehnutí. Jakmile vyberete masku, která Vám nejlépe sedí, nasaďte ji na obličej tak, aby těsnila. Chytněte pásek a umístěte jej za hlavu. Jednotlivě upravte postranní konce pásků, dokud nezískáte dostatečné a zároveň pohodlné dolehnutí lícnice. Neutahujte pásky příliš, mohlo by dojít ke ztrátě těsnícího účinku, takže by protékalo malé množství vody dovnitř masky.

Jak mám vyčistit zorník plaveckých brýlí a masek?

Doporučujeme Vám následující dva kroky:

  1. Propláchněte Vaše brýle čistou vodou po každém použití.
  2. Pokud potřebujete z nějakého důvodu vyčistit Váš zorník, použijte dětský šampón. Náš zorník byl speciálně povrchově ošetřen proti zamlžení a poškrábání a nereaguje dobře na běžné čistící prostředky. Nikdy nepoužívejte zubní pastu nebo jiné abrazivní čistící prostředky.

 

Co je pravdy na tom, že plavání dětí je spojeno s rizikem vzniku astmatu?

Odpověď na tuto otázku není jednoznačná. Názor si můžete udělat na základě v současné době dostupných studií a stanovisek, která byla zveřejněna v časopise Hygiena, časopis pro ochranu a podporu zdraví, zejména pro Vás mohou být zajímavé dva články: Jeligové a kol. a Voisin a kol.

http://www.szu.cz/tema/zivotni-prostredi/monotematicke-cislo-casopisu-hy...

Váhám se vstupem do Aliance

Pokud váháte s přihlášením do Aliance, a nemohli jste se zúčastnit semináře, který se uskutečnil 13. a 14. 11. 2009, kontaktujte nás na: info@alianceplavani.cz, nebo se přihlašte na nejbližší setkání organizované pro členy Aliance.

Jak častá budou setkání Aliance ?

Předsednictvo Aliance plánuje celorepublikové setkání členů Aliance dvakrát do roka. Na svých stránkách zveřejňuje a inzeruje termíny a možnosti vzdělávacích kurzů, seminářů a workshopů, kterých se zájemci mohou zúčastňovat podle svého zájmu.

Kromě vzdělávání pořádaného Aliancí, nabízí seimináře, které pořádají členové Aliance. Za kurzy zveřejněné na stránkách, které Aliance nebude pořádat, nebere Aliance zodpovědnost.

Musí mít instruktor pohybových aktivit svůj živnostenský list ?

O možnostech provozování činnosti instruktora dětských pohybových aktivit se vždy informujte na Vašem živnostenském úřadě, kde se dozvíte jaké dokumenty a listiny Vás opravňují žádat o živnostenský list.

Současná legislativa MPSV vyžaduje pro udělení ŽL na činnost: Instuktor kojeneckého plavání, certifikát o absolvování akreditovaného rekvalifikačního kurzu, schváleného MŠMT. Jedná se o činnost vázanou na dané vzdělání.