Mgr.Kristýna Mašková - fyzioterapeut

Je mi 35 let, pracuji jako fyzioterapeut ve FN u sv. Anny v Brně, v současné době jsem na rodičovské dovolené. Již 20 let jsem alergik (pyly trav, prach, roztoči, slabé astma bronchiale, potravinová alergie, chronická idiopatická kopřivka). Mám 2 děti, dceru Adélu (6,5 roku), která plave od svých 4 měsíců do dnes, a syna Filipa (15 měsíců), který plave od 5 měsíců. Ani u jednoho dítěte se zatím neobjevily žádné obtíže alergického rázu. Pokud by se u mých dětí takovéto zdravotní problémy objevily, určitě bych je nedávala do souvislosti s návštěvami kojeneckého resp. batolecího plavání, ale především s rodinou predispozicí.

Vzhledem k tomu, že děti toto plavání navštěvují 1krát týdně po dobu 30 minut asi 40 týdnů v roce, což dohromady činí cca 20 hodin za rok, domnívám se, že doba jejich kontaktu s chlorovanou vodou je zanedbatelná a nemá vliv na pozdější vznik bronchiálního astmatu. Za větší riziko působení chlorované vody na dětský organismus považuji plavání v nejrůznějších rodinných zahradních bazénech či v dětských brouzdalištích, kde děti tráví nejen během letních měsíců podstatně více času než v kojeneckém plavání. V těchto bazénech je nutné často používat větší množství chloru, aby byla udržena jejich zdánlivá čistota.

Proč považuji plavání kojenců a batolat za prospěšné:
Podpora správného psychomotorického vývoje dítěte
Otužování
Dítě se naučí velice snadno a především správně plavat s výdechem do vody
Dítě se naučí potápět, orientovat se pod vodou a především nezpanikařit, pokud se nečekaně ocitne pod vodou

Domnívám se, že neexistuje a ani si nejsem vědoma žádné prokázané souvislosti mezi plaváním kojenců a malých dětí (s frekvencí 1krát týdně 30 minut) a vznikem bronchiálního astmatu.

Mgr. Kristýna Mašková